Praga S5T-3 SUPER, sací vůz je na podvozku verze pro třístranný sklápěč, rám je vpředu i vzadu prodloužen o 160mm, nástavbu vyráběla Karosa národní podnik Vysoké Mýto v závodě Karosa np Brno.
Oproti ostatním modelům Praga S5T, je vůz z výroby na 24V kvůli použitým komponentům na nástavbě (Tatra- dvoucestné ventily, rozváděče hydrauliky atp.) Interiér je standardní jako např. 100%. u sklápěčky, jen je přidán otáčkoměr vývěvy a spouštění čerpadla a kompresoru k obsluze cisterny.
Z historie auta, které bylo předlohou modelu: Vozidlo bylo zakoupeno v roce 1972 podnikem ŠKODA PLZEŇ -ZÁVOD VÝSTAVBA A ÚDRŽBA kde sloužilo přibližně do roku 1990. Poté bylo provedeno a ještě používáno v podniku Škoda Sedlec. Přibližně v roce 1998 bylo vyřazeno z provozu podnku a přešlo do soukromého vlastnictví otce pana J. Němce a jeho kamaráda. Následně auto prošlo postupnými opravami a následně se Praga uvedla do provozuschopného stavu.
Od roku 1998 se tato Praga používala jako fekální vůz ve vesnici a v okolí. Následně bylo odstaveno na zahradě kde chátralo až do r.2018.
Do současného a plně zrenovovaného stavu se dostalo až v roce 2018 díky panu Jakubovi Němci
Technické zajímavosti: Sací vůz S5T slouží pro čerpání a odvoz kalů z kanalizačních šachet a ostatních průmyslových fekálií. Čerpání tuhých kalů je zajištěno ředěním vodou ze zásobní nádrže (500 I). Na podvozku PRAGA S51/3 je postavena nástavba sacího vozidla, sestávající z nádrže o obsahu 2900 lk převážení kalů, menší část vpředu o obsahu 500 I slouží jako zásobník na čistou vodu. V hlavní části nádrže je namontováno sací rameno s otočným mechanismem. Zadní víko nádrže je otevíratelné. V přední části vozidla pod kapotou motoru je uložen na pravé straně kompresor, na levé čerpadlo, náhonem od přední části klikového hřídele motoru, pomocí převodové skříně. Na levé straně vozidla je průtokový naviják s hadicí a záložní kolo. Na pravé zadní části nádrže je umístěn ručně ovládaný mini jeřáb. Mezi nádrží a kabinou řidiče z pravé strany je skříň pro příslušenství. Zvedání nádrže, otevírání zadního víka, zvedání sacího ramene se provádí hydraulicky. Zapínání kompresoru, čerpadla na vodu elektromagnetickou spojkou z kabiny řidiče, hydraulického čerpadla a sklápění nádrže se provádí také příslušnými pákami v kabině z místa řidiče.
Proces přípravy výroby
1. Prototyp
2. Prototyp
3. Prototyp
Finální model
Fotky naskladnění modelu